Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs przyrodniczy - podsumowanie

Podsumowanie III Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

III EDYCJA  MIĘDZYWOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

„PIĘKNO NADLEŚNICTWA RUDZINIEC: PTAKI”

 

Dnia 25 października 2018 roku w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec odbyła się III edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Piękno Nadleśnictwa Rudziniec: ptaki” dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych woj. śląskiego i opolskiego. Konkurs ten został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec, pod honorowym patronatem mgr inż. Waldemara Pańczyka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec. Wzorem ubiegłych lat cieszył się on dużym zainteresowaniem. W tym roku w zmaganiach konkursowych wzięło udział 31 zawodników. Niektórzy uczestnicy pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do siedziby Nadleśnictwa. Przyjechali bowiem, m.in. z: Nysy, Zabrza, Kędzierzyna-Koźla, Nędzy. Nie zabrakło też przedstawicieli gminy Rudziniec oraz gmin sąsiednich. Poziom konkursu był bardzo wysoki, o co zadbały pani Małgorzata Prochota – nauczycielka przyrody z ZSP w Rudnie oraz  pani Ewa Łukasik  i pani Karina Jelonek – reprezentujące Nadleśnictwo.

Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy z nich zakończył się 11 października br., kiedy to komisja dokonała oceny dokumentacji z obserwacji wybranego gatunku ptaka przygotowanych przez uczestników. W ten sposób wyłoniono 31 szczęśliwców, którzy 25 października przyjechali do siedziby Nadleśnictwa przy ul. Leśnej 7 w Rudzińcu i wzięli udział w kolejnych etapach przedsięwzięcia.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec pan Waldemar Pańczyk wraz z zastępczynią –  panią Zdzisławą Mrózek przywitali uczestników konkursu oraz ich opiekunów, życząc im powodzenia. Następnie głos zabrał pan Radosław Makowczyński – ornitolog, który w barwny sposób opowiedział o swej niecodziennej pasji, jaką jest fotografowanie zwierząt, głównie ptaków. Wspólnie z leśniczym z Paczyny – panem Sławomirem Zarzeckim przybliżyli konkursowiczom niektóre zwyczaje ptaków oraz przypomnieli podstawowe zasady zachowania w kontakcie z dzikimi zwierzętami. W dalszej kolejności zawodnicy rozwiązywali test sprawdzający poziom opanowania wiedzy i umiejętności przyrodniczych. Kiedy komisja sprawdzała testy, uczestnicy konkursu mogli aktywnie odpocząć wraz z panią Justyną Cebulską z Manufaktury Kultury. Jako, że tematem przewodnim konkursu były ptaki, uczestnicy własnoręcznie wykonali sowy z materiału, które mogli zabrać do domu na pamiątkę udziału w konkursie.

Do III etapu, czyli turnieju wiedzy przeszło 15 uczestników. Musieli oni zmierzyć się z bardzo trudną krzyżówką oraz wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków ptaków. Podczas gdy komisja sumowała punkty uzyskane w trzech etapach, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów ZSP w Rudnie pod opieką pani Małgorzaty Prochoty oraz pani Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź. Artyści zaprezentowali przebieg procesu sądowego. Na ławie oskarżonych zasiadły ptaki. Oskarżycielami byli ludzie. Ostatecznie ptaki zostały uniewinnione a sędzia przypomniał uczestnikom o konieczności szanowania przyrody i dziko żyjących zwierząt. Poszczególne części występu zostały przeplecione piosenkami, w których dzieci przypominały wszystkim
o konieczności dbania o środowisko naturalne.

Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród ufundowanych przez firmę FLUOR z Gliwic oraz Nadleśnictwo Rudziniec dla wszystkich uczestników konkursowych zmagań. Możemy zdradzić, że były to cenne bony do Empiku. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową  oraz dyplom za udział.

Oto lista szczęśliwców, zdobywców podium i najcenniejszych nagród:

I miejsce – Daria Wróbel,  SP w Bycinie

II miejsce – Marcel Olechno, SP w Bycinie

III miejsce – Franciszek Główka, SP nr 5 w Gliwicach

Wyróżnienia:  Alicja Kosyl, SP nr 14 w Zabrzu

Marta Fulczyk, SP w Kleszczowie

Artur Janus, PSP nr 16 w Kędzierzynie-Koźlu

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Waldemar Pańczyk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, Zdzisława Mrózek – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec oraz Ewa Dohrmann – Dyrektor ZSP w Rudnie. Serdecznie gratulujemy!

 

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź – współorganizatorka konkursu