Asset Publisher Asset Publisher

Barszcz Sosnowskiego - uwaga

Nadleśnictwo Rudziniec informuje, że w lipcu br. na terenie Leśnictwa Paczyna, wchodzącego w skład naszej jednostki, zauważono pojedyncze stanowisko rośliny pn. barszcz Sosnowskiego.

Zważywszy na ewentualne zagrożenie jakie może spowodować roślina, ze względu na toksyczne właściwości (ryzyko poparzenia), prosimy o rozwagę podczas przebywania na obszarze leśnym.

Lokalizacja rośliny jest znana Nadleśnictwu, występuje w miejscu mało uczęszczanym przez ludność, dzięki czemu nie ma na chwilę obecną większego zagrożenia dla osób przebywających w lesie.

Niestety regulacje prawa powszechnego nie przewidują obligatoryjnego zwalczania rośliny. Również dostępne metody są czasochłonne (czasem nawet kilka lat) oraz nie są w pełni skuteczne i nie gwarantują usunięcia rośliny z stwierdzonych miejsc, a niejednokrotnie zdarza się, że próby zwalczania powodują w rezultacie odwrotny skutek tj. rozwój rośliny i zwiększanie ilości osobników w danym miejscu.

Stwierdzona pojedyncza lokalizacja została objęta monitoringiem. W przypadku ekspansywnego pojawiania się roślinny w nowych miejscach Nadleśnictwo Rudziniec, po konsultacji z właściwą terytorialnie Jednostką Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w trosce o społeczeństwo podejmie odpowiednie kroki, mające na celu zminimalizowanie zagrożenia powodowanego przez roślinę.

 

Dodatkowo Nadleśnictwo Rudziniec zamieszcza poniżej specjalną tablicę informacyjną.