Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę

Nadleśnictwo Rudziniec przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę”

5 kwietnia pod okiem leśniczego szkółkarza oraz 2 nauczycieli 35 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie mieli okazję poznać część prac, które wykonuje się w tak zwanej szkółce leśnej. Szkółka leśna to miejsce, w którym siejemy zebrane nasiona drzew leśnych. Młode siewki a potem sadzonki spędzają na szkółce pierwsze 1-3 lata życia. Ten etap życia lasu przypomina nieco ogrodnictwo, ponieważ to właśnie tutaj drzewka są troskliwie pielone, podlewane za pomocą deszczowni, chronione przed uciążliwymi chorobami grzybowymi. Nasi goście wyjmowali z ziemi sadzonki świerka, sortowali je i zakładali na naszej szkółce „plantację choinkową". Za kilka lat być może wrócą do Rachowic po jedną z 800 własnoręcznie posadzonych choinek :-)

W dniu 6 kwietnia pomimo deszczu i gradu, wiatru i chłodu - rodziny pracowników i sympatycy FLUOR S.A. z Gliwic sadzili przyszły las w leśnictwie Ostropa. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dzielni ochotnicy poznawali technikę sadzenia dwuletnich sadzonek sosny szpadlem. Dzieci wyposażone w maleńkie szpadelki starały się pomagać rodzicom. Strudzeni najmłodsi milusińscy korzystali z plenerowych konkursów i zagadek prowadzonych przez pracownika nadleśnictwa. Po kolejnym w ciągu krótkiego czasu ataku deszczu i posadzeniu 1100 drzewek, wszyscy udali się na teren szkółki Leśnej Rachowice, gdzie posilili się ciepłym posiłkiem. Dzieciom oczywiście największą frajdę sprawiło własnoręczne upieczenie kiełbasek.

10 kwietnia w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec odbyło się posiedzenie zespołu roboczego do spraw ograniczania niskiej emisji Starostwa Powiatowego w Gliwicach. W skład zespołu wchodzą miedzy innymi: przedstawiciele samorządów Powiatu, reprezentanci świata nauki, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.  Wszyscy uczestnicy wysłuchali referatu dotyczącego zanieczyszczenia atmosfery, ze szczególnym uwzględnieniem niskiej emisji, wygłoszonego przez Tadeusza Sadowskiego- Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z Katowic oraz wpływu tych zanieczyszczeń na zdrowie ludzkie w interesującym referacie wygłoszonym przez doktor Anetę Ciślak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W tajniki życia lasu przed rozpoczęciem sadzenia 1000 drzew wprowadziła gości Agnieszka Polowczyk z Nadleśnictwa Rudziniec. Tym razem uczestnicy akcji sadzili sosnę kontenerową, czyli ze specjalnych wielodoniczek, na uprawie zachowawczej w Leśnictwie Łaskarzówka. Las, który wyrośnie z tych drzew będzie w przyszłości cennym źródłem nasion.

Wszystkim odwiedzającym nas gościom gratulujemy posadzenia drzew i liczymy, że będą z dumą spoglądać na dzieło swoich rąk w następnych latach.

W lasach Polski sadzi się, co roku 500 000 000 drzew, w naszym nadleśnictwie liczba ta oscyluje w granicach w 1 500 000 sztuk na. Drzewa na początku ich życia sadzi się bardzo gęsto, w zależności od gatunku od 1500 do 10 000 sztuk na hektar. W trakcie życia drzew liczba ta ulega zmniejszeniu. Czyli z 10 000 sztuk drzew na początku, na 1 ha pozostaje…400-600 drzew dojrzałych. Wynika to po pierwsze z tego, że drzewa rosną i potrzebują coraz więcej przestrzeni. Żeby jednak zdrowo rosnąć- dobrze mieć sąsiadów, małe sadzonki zajmują niewiele miejsca, więc musimy posadzić je gęsto. W przyrodzie zachodzi zjawisko ciągłej konkurencji - o światło, wodę, składniki pokarmowe. Początkowo młode drzewka potrzebują wsparcia w walce z chwastami - uprawy leśne są rokrocznie koszone, czasem nawet dwukrotnie. Niektóre z nich chorują z powodu grzybów, owadów, wirusów - liczba drzew zmniejsza się. Inne drzewka mają tendencje do rozpierania się na boki - nazywamy je rozpieraczami, kosztem sąsiadów… dbamy o to, żeby tak się nie działo. Jeszcze inne rosną krzywe, lub mają dwa wierzchołki… Leśnicy obserwują naturalne procesy „wydzielania się", czyli zmniejszania ilości drzew i starają się je nawet w trakcie prowadzenia prac wyprzedzać. Cięcia prowadzi się „popierając" drzewa najlepsze, poprawiając ich warunki wzrostu, usuwając egzemplarze chore wadliwe. W lasach, które powstają z samoistnego obsiewu nasion - a zwykle liczba kiełkujących drzewek jest wprost oszałamiająca i przypomina szczotkę albo dywanik złożony z młodych drzewek - procesy konkurencji przebiegają jeszcze ostrzej. Przecież ostatecznie w starym sędziwym lesie też zostanie te 400-600 dojrzałych drzew…